"dadla" meaning in All languages combined

See dadla on Wiktionary

Noun [Faroese]

IPA: /ˈtatla/
Rhymes: -atla Head templates: {{head|fo|noun|genitive singular|dadlu||:Template:22||:Template:222|plural|dadlur||:Template:33||{333||g=f|head=}} dadla f (genitive singular dadlu, plural dadlur), {{fo-noun|f|dadlu|dadlur}} dadla f (genitive singular dadlu, plural dadlur) |cat2= |cat3= }} Inflection templates: {{fo-decl-noun-f1|dadl}} Forms: dadla f |cat2= |cat3= }} [canonical], dadlu [genitive, singular], dadlur [plural], no-table-tags [table-tags], dadla [indefinite, nominative, singular], dadlan [definite, nominative, singular], dadlur [indefinite, nominative, plural], dadlurnar [definite, nominative, plural], dadlu [accusative, indefinite, singular], dadluna [accusative, definite, singular], dadlur [accusative, indefinite, plural], dadlurnar [accusative, definite, plural], dadlu [dative, indefinite, singular], dadluni [dative, definite, singular], dadlum [dative, indefinite, plural], dadlunum [dative, definite, plural], dadlu [genitive, indefinite, singular], dadlunnar [definite, genitive, singular], dadla [genitive, indefinite, plural], dadlanna [definite, genitive, plural]
  1. (fruit) date
    Sense id: en-dadla-fo-noun-DodjLNRr Categories (other): Faroese entries with incorrect language header, Pages with 2 entries, Pages with entries

Verb [Spanish]

IPA: /ˈdadla/, [ˈd̪að̞.la]
Rhymes: -adla Head templates: {{head|es|verb form}} dadla
  1. second-person plural imperative of dar combined with la Tags: accusative, form-of, imperative, object-feminine, object-singular, object-third-person, plural, second-person Form of: dar
    Sense id: en-dadla-es-verb-GkgomVNa Categories (other): Pages with 2 entries, Pages with entries, Spanish entries with incorrect language header
{
  "forms": [
    {
      "form": "dadla f |cat2= |cat3= }}",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlu",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlur",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fo-decl-noun-f1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dadla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dadluna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dadluni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlunnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dadla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "10": "dadlur",
        "11": "",
        "12": ":Template:33",
        "13": "",
        "14": "{333",
        "15": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "dadlu",
        "5": "",
        "6": ":Template:22",
        "7": "",
        "8": ":Template:222",
        "9": "plural",
        "g": "f",
        "head": ""
      },
      "expansion": "dadla f (genitive singular dadlu, plural dadlur)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "dadlu",
        "3": "dadlur"
      },
      "expansion": "dadla f (genitive singular dadlu, plural dadlur)\n|cat2=\n|cat3=\n}}",
      "name": "fo-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dadl"
      },
      "name": "fo-decl-noun-f1"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Faroese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "date"
      ],
      "id": "en-dadla-fo-noun-DodjLNRr",
      "links": [
        [
          "date",
          "date#English"
        ]
      ],
      "qualifier": "fruit",
      "raw_glosses": [
        "(fruit) date"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtatla/"
    },
    {
      "rhymes": "-atla"
    }
  ],
  "word": "dadla"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "dadla",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "dad‧la"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "dad‧la"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Spanish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "dar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person plural imperative of dar combined with la"
      ],
      "id": "en-dadla-es-verb-GkgomVNa",
      "links": [
        [
          "dar",
          "dar#Spanish"
        ],
        [
          "la",
          "la#Spanish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "imperative",
        "object-feminine",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈdadla/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈd̪að̞.la]"
    },
    {
      "rhymes": "-adla"
    }
  ],
  "word": "dadla"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "dadla f |cat2= |cat3= }}",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlu",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlur",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fo-decl-noun-f1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dadla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dadluna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dadluni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlunnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dadla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dadlanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "10": "dadlur",
        "11": "",
        "12": ":Template:33",
        "13": "",
        "14": "{333",
        "15": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "dadlu",
        "5": "",
        "6": ":Template:22",
        "7": "",
        "8": ":Template:222",
        "9": "plural",
        "g": "f",
        "head": ""
      },
      "expansion": "dadla f (genitive singular dadlu, plural dadlur)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "dadlu",
        "3": "dadlur"
      },
      "expansion": "dadla f (genitive singular dadlu, plural dadlur)\n|cat2=\n|cat3=\n}}",
      "name": "fo-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dadl"
      },
      "name": "fo-decl-noun-f1"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Faroese entries with incorrect language header",
        "Faroese feminine nouns",
        "Faroese lemmas",
        "Faroese nouns",
        "Pages with 2 entries",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Faroese/atla"
      ],
      "glosses": [
        "date"
      ],
      "links": [
        [
          "date",
          "date#English"
        ]
      ],
      "qualifier": "fruit",
      "raw_glosses": [
        "(fruit) date"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtatla/"
    },
    {
      "rhymes": "-atla"
    }
  ],
  "word": "dadla"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "dadla",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "dad‧la"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "dad‧la"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 2 entries",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Spanish/adla",
        "Rhymes:Spanish/adla/2 syllables",
        "Spanish 2-syllable words",
        "Spanish entries with incorrect language header",
        "Spanish non-lemma forms",
        "Spanish terms with IPA pronunciation",
        "Spanish verb forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "dar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person plural imperative of dar combined with la"
      ],
      "links": [
        [
          "dar",
          "dar#Spanish"
        ],
        [
          "la",
          "la#Spanish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "imperative",
        "object-feminine",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈdadla/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈd̪að̞.la]"
    },
    {
      "rhymes": "-adla"
    }
  ],
  "word": "dadla"
}

Download raw JSONL data for dadla meaning in All languages combined (3.7kB)

{
  "called_from": "form_descriptions/1147",
  "msg": "suspicious related form tags ['canonical']: 'dadla f |cat2= |cat3= }}' in 'dadla f (genitive singular dadlu, plural dadlur) |cat2= |cat3= }}'",
  "path": [
    "dadla"
  ],
  "section": "Faroese",
  "subsection": "noun",
  "title": "dadla",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.